1 Temmuz 2024 Haftalık Bist100 Analizi

Haziran ayını kapattık. Haziran ayı hem ikinci çeyrek sonu hem de yıl ortası olması nedeniyle geçtiğimiz hafta beklenildiği gibi biraz hareketli geçti. Borsa İstanbul bist100 endeksi Haziran ayını %2,38 artışla, geçtiğimiz haftayı ise %1,15 düşüşle kapattı.

Geçen haftanın analizinde 10760 seviyesinin çok önemli olduğunu ve bu seviye üzerinde tutunamazsa yükselişin devamı gelmeyebileceğini yazmıştım. Bunun sonucu olarak da yeni pozisyon açmamak veya mevcut pozisyonlardan iyi gidenleri tutmak üzerine bir strateji belirlemiştik. Bu sayede endeks %1,15 düşerken benim portföyüm %0,48 büyüdü. Pek kayda değer bir büyüme olmasa da endeksin ve bir çok hissenin düştüğü haftada artıda kalabilmek önemli.

Geçen hafta paylaştığım günlük grafiğe bir alçalan trend ekleyerek tekrar bakalım.

Turuncu ok işareti ile gösterdiğim Pazartesi günü 10825 seviyesine kadar yükselen endeks günü takip ettiğimiz 10760 seviyesinin altında kapadı ve sonraki iki gün de bu düşüşün devamını izledik.

27 Haziran’da ise sabah başlayıp kapanışa kadar süren coşkulu bir yükseliş gördük. Ancak X hesabımda daha sabah saatlerinde bunun bir satış fırsatı olabileceğini yazdım.

Nitekim Cuma günü de alıcılı başlayan piyasa son saat içinde tüm aldıklarını da vererek kapanışı yaptı.

Şimdi olumlu ve olumsuz yönlere bakalım.

Endeks 3 farklı günde 10760 seviyesinin üzerini zorladı ancak kalıcı olamadı. Bu seviyede satıcılar çok güçlü. Ayrıca oluşan alçalan trendi de yukarı yönde kıramayıp altında kaldı.

En temel hareketli ortalamaların hala üzerinde olsa da fiyat ortalamalara geçen haftaya göre daha yakın.

İşlem hacmine baktığımızda ise satıcı yönünde yükselen bir hacim görüyoruz.

Sonuç ve Yorum

Teknik olarak geçen hafta tablo olumlu yöne doğru daha yakın gözükse de gerçekleşen tablo pek aynı olmadı. Bu hafta ise tablonun olumlu olmadığını düşünüyorum. Hisse bazlı ayrışmalar gelse de endeksin aşağı doğru, 10300 seviyelerine kadar gelebilme ihtimali yüksek.

Dolayısıyla önümüzdeki hafta stratejimiz portföyü koruma yani para kaybetmeme üzerine olacaktır.

  • Mevcut pozisyonlardan kademeli kâr alınması veya stop seviyelerinin daha yakı izlenmesi
  • Endeksten ayrılan hisselerde düşük portföy büyüklüğü ile işlem yapılması ana planımız olacaktır.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir