24 Haziran 2024 Haftalık Bist100 Analizi

Bayram tatili nedeniyle kısa bir hafta olan 17-21 Haziran haftası Borsa İstanbul endeksleri ve hisselerin bir kısmı için güzel bir hafta oldu. Ancak agresif işlemler için uygun bir zaman mı, borsada yükseliş devam eder mi yoksa buralar aşağı yönlü bir hareket için son kaçış noktaları mı bir bakalım.

Öncelikle 2023’ün sonunda başlayıp halen devam eden bir yükselen kanal içindeyiz ve geçen hafta endeks bu kanalın dibinden destek alarak tekrar yükselmeye başladı.

Bu hafta da piyasanın açık olduğu iki günde de işler gayet güzel gitti. Ancak bist100 özelinde agresif olmak için önünde kalıcı olması gereken 10760 seviyesi var.

Aşağıdaki gibi 2 saatlik grafikte bakarsak bu seviyelerin önemli direnç noktaları olduğunu görebiliyoruz. Bu seviyede tutunamazsa yükselişin devamı gelmeyebilir.

Ayrıca son 5-6 günlük gapli açılışlar da riskimizi küçük tutmamız gerektiğinin işareti. Bu boşluklar dolmadan sağlıklı bir yükseliş ihtimali düşük olacaktır.

Hareketli ortalamalar ve günlük hacim olarak baktığımızda ise ortada gayet pozitif bir tablo var.

Bist100 endeksi tüm ana hareketli ortalamaların üzerinde ve son günlere göre yüksek işlem hacmine sahip.

Haftalık grafiğe baktığımızda daha pozitif bir tablo görüyoruz ancak geçtiğimiz haftanın sadece 2 işlem gününden ibaret olması karar almayı zorlaştırıyor.

Sonuç ve Yorum

Teknik olarak baktığımızda tablo olumlu yöne daha yakın gözükse de endeksin önünde aşması gereken önemli bir engel ve geride tamamlaması gereken bazı işler var. Dolayısıyla önümüzdeki hafta stratejimiz;

  • Mevcut pozisyonların korunması veya
  • En fazla 2 hisse %30-40 portföy büyüklüğü ile işlem yapılması olacaktır.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir