Hakkımda

Merhaba, Ben Yener Keskin. Bu yazıyı yazdığım 2024 yılı itibariyle yaşım 40. Yaklaşık 5 yıl önce farklı amaçlarla açtığım paraliste.com’da, 2024 yılından itibaren bireysel finans yönetimi, sürdürülebilir yatırım ve finansal bağımsızlıkla ilgili yazılar yazıyorum.

Borsa ve yatırım alanına ilgi duymam, evimizde henüz bilgisayarın olmadığı, hisse fiyatlarını ertesi gün gazete sayfasından takip ettiğimiz dönemlere dayanır. 90’lı yılların sonları olduğunu sanıyorum. Benden 2 yaş küçük olan kardeşimle kendimize sadece kapanış fiyatlarına bakarak sanal portföyler oluştururduk. Borsaya olan ilgim, zaman zaman ara versem de, o günden beri aynı şekilde, sadece kapanış fiyatına odaklanarak devam ediyor.

“25 yıldır borsada oynuyorsun! Hâlâ neden zengin olamadın?” diyen olabilir. Borsa böyle bir şey değil arkadaşlar, Bizans hazinesi aramıyoruz orada. Hatırı sayılır bir ana paranız olmayınca sadece yüzdesel olarak tatmin edici getiriler elde edebilirsiniz ancak hayatınızı toptan değiştirebilmek için biraz fazla ana paraya ihtiyacınız var.

Bu sitenin de hayata geçme sebebi zaten bu alanda kendi fikirlerimi, planlarımı ve kullandığım yöntemleri daha düzenli ve sistematik bir halde uygulamak. Aynı zamanda da okuyanlar için bir rehber oluşturmak.

Bu arada, 2021’den beri İsveç’te yaşayan 4 kişilik bir aileyiz. Eşim ve ben İsveç’in milliyetçi duygularını kabartan farklı şirketlerinde maaşlı olarak çalışıyoruz. Bunun birikim ve yatırım stratejisine olan etkisine de yazılarımda yer vereceğim elbette.

Gelecek ile ilgili finansal hedeflerim düzenli olarak birikim yapmak, birikimleri doğru değerlendirerek sahip olduğum parayı büyütmek ve gelecekte bana düzenli nakit akışı sağlayacak bir portföy oluşturmak.

Siz de beni takip ederek bu yolculuğa ortak olun.

Sevgiler.