Yeni Başlayanlar İçin

40 yaşımın ilk günlerinde bir sabah, her sabah işe gitmek zorunda olmaktan sıkılmış biri olarak uyandığımda, finansal özgürlük yani başka bir deyişle artık “yaşamak için çalışmak” zorunda olmayan biri olma yolunda bazı kararlar aldım.

Aslında yıllardır belli bir seviyede birikim yapmış ve halen yapmaya devam eden, gelir-gider dengesi açık vermeyen, birikimlerini farklı borsalarda değerlendiren yani finansal açıdan profesyonel seviyede olmasa da bireysel seviyede son derece donanımlı ve bilgili biriyim.

Ancak kendimi birkaç adım geri çekip tabloya geniş açıdan baktığımda yanlış yaptığım ve daha disiplinli yönetmek zorunda olduğum bir durum olduğunu fark ettim. Evet, makul bir birikimimiz vardı, alım gücü yüksek bir ülkede ortalama gelir seviyesinin üzerinde bir kazançla rahat bir yaşam sürüyorduk. Ancak bunlar günü güzel geçirmeye yetse de 50 yaşıma geldiğimde beni sabah 6’da kalkıp işe gitmek zorunda olmaktan kurtarır gibi görünmüyordu.

Örneğin Borsa İstanbul portföyüm 2022, 2023 ve 2024’ün şu ana kadar olan bölümünde her yıl endeksten fazla getiri elde etti. Ancak borsaya ayırdığım parayı 1 yılda %100 büyütmek yani 2’ye katlamak da beni maaşlı çalışmaktan kurtarır gibi durmuyordu.

Bu işin daha disiplinli ve akılcı yönetilmesi gerekiyordu.

Ben de oturdum aşağıdaki gibi bir yol haritası çizdim:

  1. Bireysel Finans Yönetimi
  2. Birikim
  3. Birikim Yönetimi & Yatırımlar
  4. Sürdürülebilir Portföy Büyümesi

Bu konuların bazılarında altyapım var, örneğin son 3 yıldır aile bütçesinden nereye ne harcadığımız kategoriler halinde en küçük detayına kadar kayıtlı.

Birikimleri doğru yönetme adına 2-3 yıldır bireysel “mentorluk” diyebileceğimiz seviyede destek olduğum arkadaşlarım olsa da kendim de bunu sistematik bir şekilde yürütmediğimi gördüm. Ayrıca sosyal medya ve finansla ilgili blogları incelediğimde tüm bunları tek potada eriten kaynaklara da pek rastlamadım.

Tasarruf, uzun vadeli yatırım, trade veya temettü gibi konularda ayrı ayrı çok başarılı kişiler var ancak benim gibi her ay eline geçen sabit maaş haricinde hiç geliri olmayan kişileri 0’dan başlayıp finansal bağımsızlığa topyekûn ulaştıran bir yol haritası bulamadım.

Ben de bunu kendim oluşturmaya karar verdim. İşte bu blog, elinize geçen parayı doğru yönetmekle başlayıp bunu sürdürülebilir şekilde devam ettirip başarıya ulaşma yolunda hem kendime hem de tüm okuyuculara yol haritası olacak.

Sevgiler, Yener Keskin